Skip to content

Digitalni detox za roditelje

Zašto smo ovisni o mobitelima i što možemo učiniti

online 22. – 24. srpnja

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

*Ovim prihvaćate primanje obavijesti o našim radionicama i aktivnostima. Uvijek se možete odjaviti sa naše liste!

Digitalni detox za roditelje

Zašto smo ovisni o mobitelima i što možemo učiniti

online 22. – 24. srpnja

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

*Ovim prihvaćate primanje obavijesti o našim radionicama i aktivnostima. Uvijek se možete odjaviti sa naše liste!

Ovisni smo o mobitelima!

Sve više toga ukazuje na pretjeranu upotrebu elektroničkih sadržaja i usluga kao glavnog uzročnika alarmantnom porastu problema u mentalnom zdravlju djece i mladih.

Premda je utjecaj pametnih telefona na odrasle nešto drugačijii ne šteti na isti način kao djeci, mnogi od nas neugodno su svjesni da imaju problema sa samokontrolom kad su u pitanju ekrani i njihovi sadržaji.

Čini se da mobitel iskoristi svaki slobodni trenutak da se sam od sebe nađe u našim rukama, često nam oduzimajući mogućnost kvalitetnog provođenja vremena sa našom djecom.

ovisnost o mobitelu

Djeca u nama gledaju primjer

telefoni

Premda nam je teško priznati, ni mi roditelji nismo imuni na ovisnost o mobitelima. Zato se osjećamo licemjernima kad zamjeramo djeci da non stop “vise” na mobitelu.

Djeca će u nama uvijek gledati primjer kako se treba ponašati u društvu, i dok god mi pred njima neograničeno koristimo mobitel, i oni će smatrati da je to normalno i prihvatljivo ponašanje.

Tek kada se ozbiljno uhvatimo rješavanja našeg problema sa mobitelima biti će nam jasno koliko je našoj djeci teško oduprijeti se konstantnom boravku u elektroničkom svijetu.

Kako ovladati mobitelom

Bez obzira što mnogi od nas moraju koristiti smartfone radi posla, postoji način (puno njih zapravo) da ne budemo ovisni o njima, da ponovno oslobodimo vrijeme za stvarni svijet i budemo pozitivan primjer našoj djeci.

Saznajte kako možete osvijestiti i kontrolirati ovisnost o mobitelima, i kako možete upotrijebiti tehnologiju da kontrolirate koliko (i kako) ju koristite!

mindful mobitel
Zdravo odrastanje logo

Digitalni detox za roditelje

Zašto smo ovisni o mobitelima i što možemo učiniti

Digital detox radionica

Život je prekratak da bi ga proveli na mobitelu.

Na Digitalnom detoxu za roditelje saznati ćete zašto su mobiteli opasni za našu djecu, zašto smo ovisni o njima i što možemo napraviti da se iz toga izbavimo (mi i naša djeca).

Bez obzira nervira li vas što “morate” uzeti mobitel u ruke svaku slobodnu sekundu, imate osjećaj da previše vremena gubite online ili vam se čini da život prolazi dok gledate tuđe postove, ova edukacija će vam pomoći da razumijete zašto se to dešava, dati alate i znanja kako možete time ovladati i motivaciju da to napravite.

Prijavite se i pridružite se besplatno uživo online od 22. do 24. srpnja sa mogućnošću besplatnog gledanja snimki od 27. do 28. srpnja.

Što ćete naučiti

Zašto su mobiteli opasni za našu djecu i zašto im se teško oduprijeti

Tehnike za osvještavanje i kontroliranje ovisnosti o mobitelu

Alate za digitalni minimalizam i kako nam oni pomažu

Aplikacije za ograničavanje pristupa mobitelu i kako ih koristiti

mobitel opušteno

Raspored

Radionice su uživo od 24. do 26. srpnja

22. srpnja

(ponedjeljak)

Zašto su mobiteli problem (nama i našoj djeci)

Željka Babić i Ranko Čerić

17:00

45 min + 15 min Q&A

23. srpnja

(utorak)

Svjesnost i izbor sa mobitelom

Ranko Čerić

15:00

30 min + 15 min Q&A

Aplikacije koje nas čuvaju (od aplikacija)

Željka Babić

17:00

30 min + 15 min Q&A

24. srpnja

(srijeda)

Svjesno scrollanje i i digitalni minimalizam

Ranko Čerić

15:00

30 min + 15 min Q&A

Instalacija i podešavanje aplikacije koje nas čuvaju

Željka Babić

17:00

30 min + 15 min Q&A

Voditelji

Ranko Čerić

Ranko Čerić

Ranko Čerić je učitelj borilačke tradicije Aikido, certificirani Embodiment Coach i Embodiment Trauma Coach.

Dogogodišnje iskustvo podučavanja borilačke tradicije Aikido djeci i mladima pretočio je u projekt za suzbijanje vršnjačkog nasilja koji udruga Aiki En provodi u partnerstvu sa više lokalnih škola pod pokroviteljstvom Grada Zagreba.

Istraživanje pozitivnog utjecaja borilačkih vještina na mlade povezuje sa embodiment edukacijama – proučavanju odnosa između emocija, misli i tijela, i korištenja tih znanja i vještina kao medija za razvoj željenih životnih kvaliteta.

Potaknut problemima i potrebama na koje nailaze mladi danas pokreče inicijativu “Zdravo odrastanje” kako bi svoja znanja i iskustva prenio roditeljima i mladima izvan Aikido treninga.

Željka Babić

Željka Babić je profesorica slavistike, autorica dječjeg romana, priča, radionica i predstava, copywriterica. Karijeru je započela Filozofskom fakultetu gdje je predavala južnoslavenske književnosti. Zatim je sa stručnjacima iz STEM polja vodila radionice za djecu koje su spajale ljepotu istraživanja, jezika, igre i prirodnih znanosti, a godinama se pokušava snaći u razumijevanju digitalnog roditeljstva kao majka dvoje djece. Kroz scile i haribde odgoja pod navalom digitalnih tehnologija, a u kojem nismo imali od koga učiti, trudila se naći načina – kako digitalnu tehnologiju staviti pod kontrolu. Kako sebi – tako i djeci.

Zagovornica je upotrebe alata za digitalni detoks, koji automatski ograničavaju upotrebu digitalnih tehnologija kako bi se uređaje stavilo pod kontrolu, a dane učinilo produktivnijim, svjesnijim i ljepšim. Na radionicama o digitalnom detoksu pomaže oko tehnološke uspostave takvih alata, ali i kroz razgovor pomaže osvijestiti napasti s kojima se osoba bori te kako kontrolom tehnologije osloboditi prostor za samoaktualizaciju i radost života.

U ovom timu najviše se bavi promocijom i promicanjem inicijative. Ranka i Maju poznajem kao učitelje Aikida koji su mojoj djeci otvorili vrata u dragocjeno iskustvo istočnjačke prakse koja spaja svijest, tijelo, um i duh – a što smatram da je nenadoknadivo vrijednim i važnim iskustvom. Svoj mir u ludim vremenima stječe prakticiranjem Qi Gonga, raznim tehnikama meditacije, disanja i svjesnosti koje istražuje i vježba od trinaeste godine i aromaterapijom. Velike benefite za moj osobni razvoj donijela su učenja bazirana na tzv. embodimentu – razumijevanju da je naše životno iskustvo ne samo u glavi, nego u cijelom tijelu i da je nemir – kao i mir – često u tijelu i pokretu, svjesnosti – a ne glavi i mislima.

Digitalni detox za roditelje

Zašto smo ovisni o mobitelima i što možemo učiniti

• zoom link uživo od 22. do 24. srpnja

• besplatne snimke 27. do 28. srpnja

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

Česta pitanja

Kada se mogu pridružiti radionicama?

Radionice će se održavati online svaki dan od 22. do 24. srpnja. Raspored radionica možete pogledati ovdje >>

Ne mogu prisustvovati uživo. Da li će se moći pogledati snimke radionica?

Ako osigurate svoje besplatno mjesto na radionicama, dobiti ćete link za snimke 27. srpnja. Snimke će se moći pogledati od 27. do 28. srpnja.

Također postoji mogućnost naknadne kupovine snimki radionica.

Ja nemam problema sa mobitelima ali mislim da moje dijete ima. Da li će mi ove radionice biti korisne?

Na radionicama ćete saznati zašto su mobiteli opasni za našu djecu, ali i puno praktičnih savjeta koje ćete moći prenijeti svom djetetu kako bi mu pomogli da kontrolira svoj odnos sa mobitelom.