Digitalni detox za roditelje, dan 2.
Svjesnost i izbor sa mobitelima
Aplikacije koje nas čuvaju (od aplikacija)
Digitalno slobodni
Prepoznajte navike koje vam škode i uz podršku voditelja i zajednice stvorite zdravije digitalne navike za sebe i svoju obitelj
Ovaj program će vam pomoći da osvijestite i kontrolirate upotrebu tehnologije, razvijete zdravije navike i budete pozitivan primjer svojoj djeci.
Program je konkretan, praktičan i pruža alate koje ćete moći primijeniti u svakodnevnom životu i moći koristiti u radu sa svojom djecom ili učenicima.
Razvijamo svjesnost o tome kako nas tehnologija manipulira u ovisnički odnos, učimo metode kontrole žudnje za telefonom i emotivne samoregulacije, ali se bavimo i tehnološkim alatima (postavkama, aplikacijama i proširenjima) koji će vam pomoći staviti upotrebu tehnologije pod kontrolu.
Na ovom putovanju imat ćete podršku dvoje voditelja, ali i zajednice. Kroz razgovor, izmjenu iskustava i međusobno podržavanje lakše ćete stvoriti zdraviju bazu za svoj odnos prema tehnologiji i postavljanje obiteljskih pravila.
Želimo da oslobodite vrijeme za sve što je bitno, popravite svoj san i raspoloženje i fokusirate na ono što volite i što vam služi, te da pomognete i svojoj djeci na tom putu.
Kako ćete postići digitalnu slobodu?
Program i raspored
Program se sastoji od 8 zoom radionica koje će se održavati svaki utorak od 17. rujna do 5. studenog 2024.
Radionice traju 90 minuta i započinju u 18:00 sati.
Ukoliko ne možete prisustvovati u živo (što ipak preporučamo), dobiti ćete snimke svih radionica – program možete pratiti u svom tempu.
Mogućnost sudjelovanja u manjoj grupi radi podrške i dijeljenja iskustava i poteškoća sa kojima se susrećete.
Voditelji
Ranko Čerić
Ranko Čerić je učitelj borilačke tradicije Aikido, certificirani Embodiment Coach i Embodiment Trauma Coach.
Dogogodišnje iskustvo podučavanja borilačke tradicije Aikido djeci i mladima pretočio je u projekt za suzbijanje vršnjačkog nasilja koji udruga Aiki En provodi u partnerstvu sa više lokalnih škola pod pokroviteljstvom Grada Zagreba.
Istraživanje pozitivnog utjecaja borilačkih vještina na mlade povezuje sa embodiment edukacijama – proučavanju odnosa između emocija, misli i tijela, i korištenja tih znanja i vještina kao medija za razvoj željenih životnih kvaliteta.
Potaknut problemima i potrebama na koje nailaze mladi danas pokreče inicijativu “Zdravo odrastanje” kako bi svoja znanja i iskustva prenio roditeljima i mladima izvan Aikido treninga.
Željka Babić
Željka Babić je profesorica slavistike, autorica dječjeg romana, priča, radionica i predstava, copywriterica. Karijeru je započela Filozofskom fakultetu gdje je predavala južnoslavenske književnosti. Zatim je sa stručnjacima iz STEM polja vodila radionice za djecu koje su spajale ljepotu istraživanja, jezika, igre i prirodnih znanosti, a godinama se pokušava snaći u razumijevanju digitalnog roditeljstva kao majka dvoje djece. Kroz scile i haribde odgoja pod navalom digitalnih tehnologija, a u kojem nismo imali od koga učiti, trudila se naći načina – kako digitalnu tehnologiju staviti pod kontrolu. Kako sebi – tako i djeci.
Zagovornica je upotrebe alata za digitalni detoks, koji automatski ograničavaju upotrebu digitalnih tehnologija kako bi se uređaje stavilo pod kontrolu, a dane učinilo produktivnijim, svjesnijim i ljepšim. Na radionicama o digitalnom detoksu pomaže oko tehnološke uspostave takvih alata, ali i kroz razgovor pomaže osvijestiti napasti s kojima se osoba bori te kako kontrolom tehnologije osloboditi prostor za samoaktualizaciju i radost života.
U ovom timu najviše se bavi promocijom i promicanjem inicijative. Ranka i Maju poznajem kao učitelje Aikida koji su mojoj djeci otvorili vrata u dragocjeno iskustvo istočnjačke prakse koja spaja svijest, tijelo, um i duh – a što smatram da je nenadoknadivo vrijednim i važnim iskustvom. Svoj mir u ludim vremenima stječe prakticiranjem Qi Gonga, raznim tehnikama meditacije, disanja i svjesnosti koje istražuje i vježba od trinaeste godine i aromaterapijom. Velike benefite za moj osobni razvoj donijela su učenja bazirana na tzv. embodimentu – razumijevanju da je naše životno iskustvo ne samo u glavi, nego u cijelom tijelu i da je nemir – kao i mir – često u tijelu i pokretu, svjesnosti – a ne glavi i mislima.
Zašto je ovo važno sada?
“Kada ste posljednji puta vidjeli mladu osobu bez mobitela u ruci? Od kada su moja djeca, prije skoro 14 godina, došla u dodir sa mobitelima imao sam osjećaj da nešto nije u redu. Pokušao sam što više ograničiti koliko ih koriste, ali nisam imao konkretne razloge za to.
Danas znamo da korištenje mobilnih sadržaja u osjetljivom periodu puberteta može ostaviti trajne negativne posljedice na društveni i emotivni razvoj mlade osobe.
Sa tim znanjem raste i naša odgovornost kao roditelja da osiguramo našoj djeci zdravo djetinjstvo.
Jedan od najboljih načina je primjer – moramo prvo sami ovladati problemom da bi im mogli pomoći!”
Ranko Čerić
Voditelj projekta “Zdravo odrastanje”
Pronađi svoju digitalnu slobodu
Digitalna sloboda
Cijena:
650 €
Rana prijava:
350 €
*Ovim prihvaćate primanje obavijesti o našim radionicama i aktivnostima. Uvijek se možete odjaviti sa naše liste!
Česta pitanja
Kada počinje program?
Radionice će se održavati svaki utorak u periodu od 17. rujna do 5. studenog 2024. sa početkom u 18:00 i trajanjem od 90 minuta.
Ne mogu prisustvovati uživo. Da li će se moći pogledati snimke radionica?
Da, svaka radionica će se snimati i biti dostupna u roku od 48 sati.
Na taj način također možete osvježiti znanje sa radionica na kojima ste prisustvovali.
Ima li “domaće zadaće”?
Učinak programa najviše ovisi o tome koliko vremena uložite u prakticiranje naučenih vježbi.
Na radionicama ćete dobiti sugestije ako možete vježbanje integrirati u svakodnevni raspored i razviti svoj osobni plan puta prema digitalnoj slobodi.
Nemam ja problem, već moje dijete!
Sve vježbe i alate moći ćete jednostavno prenijeti svom djetetu i pomoći mu da ovlada problemom sa mobitelom.