Skip to content

o nama

Zdravo odrastanje je projekt tima ljudi koji osjećaju potrebu dati doprinos zdravijem odrastanju mladih. Mi smo roditelji, aktivni građani, a u svojem profesionalnom zaleđu imamo višegodišnja iskustva rada s mladima i za mlade.

Cilj nam je pružati stalnu podršku mladima i roditeljima za zdravije odrastanje kroz radionice, edukacije, predavanja, kampove, edukativne tekstove, projekte i suradnju s drugim stručnjacima, udrugama i zainteresiranom javnosti. Inspiraciju crpimo iz drevnih duhovnih i tjelesnih praksi, moderne znanosti, edukacija vodećih stručnjaka za mentalno zdravlje te vlastitog iskustva.

Svatko od nas ima svoje polje djelovanja i donosi u ovaj tim svoja iskustva, znanja, preokupacije, a zajedno želimo biti glas razuma, topline, ljudskosti te poučavati, promicati i razvijati alate za zdravo odrastanje kojima se može obraniti od nezdravosti našeg vremena.

Mobiteli su već nanijeli štetu  pojedincima i kolektivima. Zato vjerujemo da će mladima i roditeljima dobro doći alati upravljanja svojim osjećajima, razvoja boljih navika i ponovno otkrivanje aktivnosti u realnom prostoru, s drugim ljudima, prirodom i sobom.

Povratak sebi i “liječenje” od suviška mobitela i društvenih mreža – te posljedičnog manjka realne interakcije i životnih iskustava koja grade dobrobit i zdravlje – neće biti jednostavan ni lak – ali vjerujemo da je moguć i da se trud plivati kontra struje višestruko isplati.

Kad bismo morali sažete u čemu je tajna zdravog odrastanja, rekli bismo u svjesnosti iz koje izniče samokontrola, uravnotežen život, emotivna regulacija, zdrav set vrednota, koregulacija kroz smislene odnose s drugim ljudima i ekoregulacije s prirodom. Drugim riječima – nije problem tehnologija – nego manjak svega onoga što si djeca uskraćuju, uhvaćena u zarazne mreže digitalnog svijeta. Naš je cilj promicati povratak svemu što sačinjava zdravlje, razvoj mozga, tijela te skladnog i harmoničnog života pojedinca i zajednica praktičnim alatima i izgradnjom podržavajuće zajednice.

Naš tim:

Ranko Čerić

Ranko Čerić

Ranko Čerić je učitelj borilačke tradicije Aikido, certificirani Embodiment Coach i Embodiment Trauma Coach.

Dogogodišnje iskustvo podučavanja borilačke tradicije Aikido djeci i mladima pretočio je u projekt za suzbijanje vršnjačkog nasilja koji udruga Aiki En provodi u partnerstvu sa više lokalnih škola pod pokroviteljstvom Grada Zagreba.

Istraživanje pozitivnog utjecaja borilačkih vještina na mlade povezuje sa embodiment edukacijama – proučavanju odnosa između emocija, misli i tijela, i korištenja tih znanja i vještina kao medija za razvoj željenih životnih kvaliteta.

Potaknut problemima i potrebama na koje nailaze mladi danas pokreče inicijativu “Zdravo odrastanje” kako bi svoja znanja i iskustva prenio roditeljima i mladima izvan Aikido treninga.

Maja Pušić-Čerić

Maja je diplomirala Akademiju likovnih umjetnosti u Zagrebu i pedagošku naobrazbu na Pedagoškoj akademiji.
Usporedo sa radom u školi i izlaganjem radova u zagrebačkim galerijama, trenira Aikido i zajedno sa suprugom pomaže u svom tadašnjem matičnom klubu organizirajući dječje treninge i radionice. Nakon toga slijedi otvaranje nekoliko dječjih grupa po zagrebačkim vrtićima, u skladu s Majinim pedagoškim pozivom.

Majin život i likovni izričaj uvelike su inspirani Japanom i općenito Istokom što ju vodi ka učenju kaligrafije kod majstora Ming Sheng Pi i Ive Valentić, kod kojih je stekla znanje i vještinu za podučavanje osnova kaligrafije.

Nakon dvogodišnjeg osposobljavanja za trenere Aikidoa u talijanskom Solferinu, zajedno sa suprugom odlučuje svoju kreativnost realizirati u okviru vlastite organizacije koja se bavi promicanjem skladnog življenja – Aiki En centra.

Nositeljica je Aikido crnog pojasa 4. Dan. U svrhu poboljšalja rada udruge polazi brojne međunarodne edukacije za rad sa djecom i mladima u sklopu Erasmus + programa, te se povezuje sa organizacijama i stručnjacima iz cijele Evrope u tom polju. To rezultira Erasmus + projektom “Pan Flute” koji pokreće u sklopu udruge, sa partnerima iz Rumunjske i Latvije sa ciljem kreiranja priručnika za osobe koje rade sa mladima. 

Vodi Aikido treninge i Embodiment radionice usmjerene na razvijanje svjesnosti, samoregulacije i povezivanja sa prirodom.

Željka Babić

Željka Babić je profesorica slavistike, autorica dječjeg romana, priča, radionica i predstava, copywriterica. Karijeru je započela Filozofskom fakultetu gdje je predavala južnoslavenske književnosti. Zatim je sa stručnjacima iz STEM polja vodila radionice za djecu koje su spajale ljepotu istraživanja, jezika, igre i prirodnih znanosti, a godinama se pokušava snaći u razumijevanju digitalnog roditeljstva kao majka dvoje djece. Kroz scile i haribde odgoja pod navalom digitalnih tehnologija, a u kojem nismo imali od koga učiti, trudila se naći načina – kako digitalnu tehnologiju staviti pod kontrolu. Kako sebi – tako i djeci.

Zagovornica je upotrebe alata za digitalni detoks, koji automatski ograničavaju upotrebu digitalnih tehnologija kako bi se uređaje stavilo pod kontrolu, a dane učinilo produktivnijim, svjesnijim i ljepšim. Na radionicama o digitalnom detoksu pomaže oko tehnološke uspostave takvih alata, ali i kroz razgovor pomaže osvijestiti napasti s kojima se osoba bori te kako kontrolom tehnologije osloboditi prostor za samoaktualizaciju i radost života.

U ovom timu najviše se bavi promocijom i promicanjem inicijative. Ranka i Maju poznajem kao učitelje Aikida koji su mojoj djeci otvorili vrata u dragocjeno iskustvo istočnjačke prakse koja spaja svijest, tijelo, um i duh – a što smatram da je nenadoknadivo vrijednim i važnim iskustvom. Svoj mir u ludim vremenima stječe prakticiranjem Qi Gonga, raznim tehnikama meditacije, disanja i svjesnosti koje istražuje i vježba od trinaeste godine i aromaterapijom. Velike benefite za moj osobni razvoj donijela su učenja bazirana na tzv. embodimentu – razumijevanju da je naše životno iskustvo ne samo u glavi, nego u cijelom tijelu i da je nemir – kao i mir – često u tijelu i pokretu, svjesnosti – a ne glavi i mislima.