Skip to content

Zajednica

Koliko bi lakše bilo zaštititi dijete od štetnog utjecaja društvenih mreža i ostalih nezdravih sadržaja koji su dostupni kroz mobitele kad bi im i druga djeca imala ograničeni pristup.

Specifičnost ovisnosti o elektronici je nešto što društveni psiholog John Haidt naziva “collective trap”. Premda izloženost društvenim mrežama može kod mladih izazvati simptome anksioznosti i depresije, oni rijetki mladi koji iz nekog razloga nisu na istim mrežama mogu razviti iste simptome radi osjećaja isključenosti iz društva svojih vršnjaka. Tako čak i djeca koja direktno osjećaju štetnost boravka na mrežama ostaju u tom okruženju jer su svi njihovi vršnjaci tamo.

Za nas roditelje se problem može sažeti u rečenici “A zašto ja ne mogu imati mobitel kad ga svi moji prijatelji imaju?”

Poznato?

Upravo je to jedan od razloga zašto smo našoj djeci dali mobitele u ruke, premda su neki predosjećali da to baš nije najbolja stvar za dijete u razvoju. Vjerovali smo da ne može biti tako loše kad ga sva djeca imaju.

Prema korelacijskim statistikama korištenja društvenih mreža i problema u mentalnom zdravlju mladih čini se da nam je predosjećaj na žalost bio i više nego točan.

Kako pomoći našoj djeci da se izvuku iz ove kolektivne zamke?

Haidt u svojoj knjizi “The anxious generation” predlaže četiri jednostavna koraka:

  1. Ne dati djetetu pametni telefon do srednje škole (telefoni na tipke su skroz ok)
  2. Ne pustiti dijete na društvene mreže prije šesnaeste godine
  3. Škole bez mobitela (zaključavanje mobitela na početku nastave) i
  4. Pružanje djetetu više prostora za autonomne aktivnosti (igra na ulici..)

Da, ali ako ja zabranim svom djetetu a drugi ne..

Tu nastupa potreba za zajednicom. Iz kolektivne zamke možemo izaći samo zajedno.

Da bi ova jednostavna (i potpuno besplatna) strategija funkcionirala, roditelji se moraju povezati, širiti informacije o štetnosti mobitela, dogovarati zajedničke akcije i mjere prema svojoj djeci.

Da, u hiper individualističkom društvu današnjice pomalo smo neskloni povezivati se sa baš svim roditeljima iz razreda našeg djeteta na primjer, ali radi se o sudbini i zdravlju naše djece, a za to vrijedi žrtvovati malo komocije.

Predlažem da za početak kontaktirate roditelje prijatelja vašeg djeteta, komunicirate o problemima i opasnostima odrastanja “na mobitelu” i dogovorite zajedničke mjere.

Na taj način vaše dijete neće moći reći “Ali Marko i Ivan mogu, zašto ja ne mogu!?”, a jednoga dana će vam biti zahvalni.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *