Mobiteli jako vješto razbijaju koncentraciju.
Svaka ikonica, svaka aplikacija traži da ju otvorimo. Krenemo pogledati mail, ali nam u oko upadne ikona instagrama, kliknemo “samo na trenutak” i za dvadeset minuta pojma nemamo zašto smo uopće uzeli mobitel u ruke.
I same aplikacije stalno nešto nude, odvlače pažnju ili pružaju razmrvljene komadiće informacija – fotografija, tri riječi, reel od par sekundi..
Na taj način treniramo mozak u fragmentiranom radu i svaki zadatak koji zahtjeva ozbiljniju koncentraciju počinje predstavljati problem.
Moramo razumjeti da se kod mobitela tu ne radi o nekom nusproduktu, već o osnovnoj funkciji. Kako bismo bili dobri potrošači, važno je da imamo slabu do nikakvu koncentraciju. Tako možemo potpuno bez razmišljanja kupovati stvari koje nam ne trebaaju za novce koje nemamo.
A koncentracija je osnovna kvaliteta za razvijanje mudrosti, svjesnosti i povezanosti sa vlastitom svrhom postojanja.
Jedan od dobrih “protuotrova” za suvremeno pomanjkanje koncentracije je tehnika meditacije. Premda je danas popularna kultura uglavnom povezuje sa Budizmom, sastavni je dio svih kultura i religija, i kao takva se može koristiti i izvan bilo kakvog religijskog konteksta.
Prvi korak u razvoju uma kroz meditaciju prikazuje se slikom majmunčića koji vodi slona. Majmunčić je um koji skače sa jedne misli na drugu bez ikakve kontrole, a slon ga slijedi i ruši trapavo sve pred sobom – to su naše akcije vođene dekoncentriranim umom. Kako ulažemo vrijeme i napor u meditaciji, majmunčić se polako smiruje i slon počinje raditi sve manje trapavih i nepametnih stvari.
I tako, malo po malo možemo razviti moć koncentracije koja će nam biti korisna u svakodnevnom životu, a mladoj osobi će pomoći u povezivanju sa vlastitom životnom svrhom – jednim od važnih faktora za održavanje mentalnog zdravlja.
A tu nam, paradoksalno, mobitel može biti od pomoći.
Razvijene su bezbrojne meditacijske aplikacije koje nam pomažu da savladamo i prakticiramo ovu korisnu vještinu – od jednostavnih koje naprosto isključe sve zvukove za vrijeme meditacije, do kompleksnih koje nude vođene prakse, predavanja i poticanje kroz praćenje dnevnog učinka (poput raznih fitnes aplikacija).
Ali šta raditi sa instaliranom aplikacijom? Kako da meditiramo?
Postoje razne vrste meditacije, a uvijek je najbolje započeti sa naj jednostavnijom – svjesnost na tijelo ili “body scan” meditacija.
Postavimo timer na 5 ili 10 minuta, udobno i uspravno sjednemo (da, može i na običnoj stolici – nije potrebno sjediti prekriženih nogu sa prstima u mističnim položajima, ali ako se naslonimo mogli bi zadrijemati). Za početak obuhvatimo širokim pogledom svoju okolinu i osvjestimo zvukove oko nas, prvo one blizu, a zatim one dalje, koji se jedva čuju.
Potom polako usmjerimo pažnju na svoje tijelo. Zatvorimo oči i oslušnemo unutarnji svijet. Prvo obratimo pažnju na dijelove koji su glasni, koji su možda napeti ili javljaju neku bol. Ne treba ništa mijenjati, samo promatramo. Onda usmjerimo pažnju na one djelove koji su tiši, i naposljetku oslušnemo one koji se ne javljaju, koji se na ništa ne žale i odrađuju svoj posao bez buke.
Ne moramo raditi ništa posebno. Ako se kakva misao pojavi (a hoće :), obratimo pažnju na nju, ali ne skačemo na slijedeću koja dolazi za njom.
Prepustimo se vježbi bez posebnih očekivanja i obratimo pažnju na promjenu koja nastaje u danu nakon meditacije. Kako bi primijetili ozbiljnu promjenu, treba ustrajati barem sedam dana.
Postepeno, kada osjetimo potrebu, možemo produžiti vrijeme meditacije.
Također je dobro imati mjesto i vrijeme u danu koje je rezervirano za tu vježbu.
Kako će to pomoći našoj djeci? Za početak će primijetiti da imamo puno više vremena i strpljanja za njih. A onda, postepeno i bez nametanja, možemo ih uvesti u čarobni svijet meditacije.
Treba biti strpljiv. Tajna nije u rezultatu nego u procesu.
P.S. Ja koristim ovu jednostavnu aplikaciju: Meditation Timer
a za one koji žele više – vođene meditacije, praćenje napretka i još puno toga, preporučam Bright Mind(obje aplikacije su za android, ali vjerujem da postoji slično i za iphone).